Croatia
Krátký fototrip v době covidové, pro vycestování byly potřeba si nechat udělat testy, ale stálo to za to.
Corsica - Sardinia
Po delší době opět vyrážíme na cesty, tentokrát už ve třech, jede s námí naše Viktorka a doufáme, že se jí cestování bude líbit stejně jako nám. První cesta vedla naším obytňákem citroňákem na jiih. Navštívili jsme dva nádherné ostrovy, které jsou nadohled od sebe, ale přesto každý je trochu jiný, jeden patří Francii - Korsika a ten druhý teplejší je Sardinie a je italská.
Myamar - Hong Kong - Thailand
Na zimu jsme opět z té české nepohody zmizeli - naplánovali jsme si poznávat Barmu (Myamar). Stejně jako v minulosti jsme si vybrali služby Fly Emirates a tak kromě Barmy jsme si dali jednodenní zastavení v Hong-Kongu a pak také několik dní odpočinku v thajském Bangkoku. Do Barmy jsme se dostali letecky z Bangkoku do Mandalay. Moc času jsme neměli a tak jsme si naplánovali poznávat pouze severnější část Barmy. Projeli jsme různými dopravními prostředky vše co jsme si naplánovali a byli jsme nadšeni - místní lidé jsou neskutečně přátelští, památky v podobě pagod na každém kroku
West coast USA - Canada - Aljaska
Velká cesta po západním pobřežím USA - startujeme v Los Angeles - míříme až k mexickým hranicím, pak už jen směrem na sever přes celé Spojené Státy, přes Kanadu až na Aljašku a tady to obracíme zase na jih - svou více jak měsíční pouť koučíme v San Francisku.
Přiletěli jsme do Los Angeles 9.července, hned po příletu si jdeme půjčit auto, vybíráme si zcela nového Forda a vyrážíme. Projíždíme mnoho Národních parků, jezdíme nížinami, pouštěmi, městy a vesnicemi, přes hory a doly až dorážíme do Kanady.
Kanada nám stála přirozeně v cestě na Aljašku a překvapila nás v několika směrech, oproti USA je to tady mnohem liduprázdnější a je tady vidět daleko více divoké zvěře. A pak jsme dojeli až na Aljašku - je to opravdu krásný kus země, jen je škoda, že jsme zde měli tak málo času na objevování odlehlejších částí. Ale i tak jsme projeli základní trasu, která vede od kanadských hranic přes městečko Whitehorse až do hlavního města Anchorage a pak přes NP Denali zpět do Kanady.
USA New York
To jsem se takhle jednou probudil, zapnul počítač a vyskočila na mne akce na chybnou cenu letenek do NY - cena byla skvělá, něco málo přes 5.000,- a tak jsem neváhal, vytáhl platební kartu, vybral termín a během 20 minut byly 2 letenky do NY zabukovány. Pak jsem již jen čekal zda chybný tarif bude uznán a cena letenky se mi odepíše z účtu - po dvou dnech se tak stalo a už jsme plánovali co vše chceme v NY vidět. New York je určitě místem, kam by se pořádný cestovatel měl podívat, každá část NY je trochu jiná, žijí v nich jiní lidé a každá má něco do sebe.
Italy Venice
Krátká - víkendová návštěva italských Benátek v době konání slavného festivalu masek. Hned jak se objevily zlevněné letenky tak jsme neváhali a kupovali. A udělali jsme dobře - festival je velkým zážitkem, některé masky jsou opravdu nádherné a i samotné Benátky jsou skvostem. Byli jsme ubytování na jednom z mnoha ostrovů a každý den jsme se lodní MHD dopravovali do centra dění - na náměstí Sv. Marka.
Thailand - Ayutthaya - Bangkok
Kam zmizet přes Vánoce a Nový rok - jak už u nás bývá zvykem tak jsme objednali letenky přes Emirates a těsně přes Vánocemi jsme si již užívali tepla v Bangkoku. Vánoce jsme oslavili přímo v Bangkoku, mezi svátky jsme na pár dní jeli prozkoumávat původní hlavní město Siamské říše Ayutthaya a Silvestra jsme si užili opět v Bangkoku. No a nabírat síly do dalšího roku jsme odjeli na ostrov Koh Chang.
India Himalaya
Dlouho připravovaná cesta s neziskovou organizací M.O.S.T. která v Indii podporuje mnoho projektů spojených s Tibetem a tibestskou kulturou. Letecky jsme se z Prahy přesunuli do Dillí a hned následně do městačka Mussoorie, kde jsme navštívili námi adoptované tibetské děti - máme v adopci dvojčata + jejich mladší kamarádku. Jsme moc rádi, že jim alespoň troškou můžeme přispívat na lepší život a na vzdělání. Z Mussoorie jsem se přesunuli do Lehu - hlavního města himalájského Ladakhu. Od tud podnikáme několik výletů za nomády, které organizace M.O.S.T. podporuje - asi největším zážitkem byl výlet až k Tibetským hranicím do turisticky zakázané zóny, spali jsme ve výšce 5200 metrů - brrrrr tam byla zima. Poslední část naší cesty vedla do údolí Spiti, kde jsme spali společně s mnichy v klášteře a byli jsme součástí oslavy otevření ženského kláštera za účasti Rimpoche - druhého nejvyššího duchovního po Dalajlámovi. Zpět do Česka jsme přijeli plni zážitků, byli jsme součástí klasického Tibetského života, který ve své podobě přežívá asi už jen zde v Malém Tibetu - náš průvodce z pobytu v Tibetu měl pravdu když říkal "pokud chcete poznat pravý Tibet jeďte do Ladakhu a do místních klášterů, tady ho už Číňani zničili" - měl pravdu :) a je mi z toho smutno.
Thailand - Laos - Cambodia
Naše výlety přes Vánoce a Nový rok se nám zalíbili a tak i letos jsme vyrazili někam do teplých krajin a aby jsme nebyli jen u moře, což nás nebaví, tak jsme si vytipovali pěkný okruh částí staré Indočíny. Cesta bude startovat v Thajsku, kde nejdříve prozkoumáme zajímavý sever Thajska a pak se přesuneme do Laosu, tedy spíše do severního Laosu, kde v mnoha vesnicích je možné ještě narazit na místní kmeny původních obyvatel s jejich zvyky. Na Vánoce se přesouváme do Lung Prabang do starého buddhistického města a jste tady moc spokojeni - krásné místo. Dále se letecky přesouváme do Siam Reap, kde si znova prohlídneme náherný Anghor Wat a pak po řece plujeme do hlavního města Kambodži do Phon Phenu. Po krátké prohlídce města opět nasedáme do letadla a Silvestr si už užíváme v Bangkoku. Pak na pár dní k moři na ostrov Koh Samet, no a výlet pomalu skončil a zpět do lednové studené reality.
Norway - Finland - Estonia - Latvia - Lithuania
Projet autem celý sever Evropy nás lákalo už dlouho a tak když jsme si pořídili novější auto hned jsme cestu realizovali. Auto jsme přizpůsobili tomu, že se v něj i můžeme vyspat a tak vyzkoušíme jaké je to spát jen tak někde u cesty. Okruh jsme si dali pořádný - projet chceme všechny severské země a pak přes pobaltské republiky a Polsko se vrátit zpět domu. Sever Evropy nás ničím nepřekvapil, Finsko s krásnými jezery, Norsko s pěknou přírodou a divokým mořským pobřežím. Pobaltské republiky se v mnohém podobali nám - na vesnicích bylo vidět, že přeci jenom se zde v minulosti místo podnikání spíše budovalo a to nechalo následky. Ve větších městech to už tak patrné není a každé hlavní město bylo pěkné a moderní.
Australia - Dubai
Hned jak jsme se vrátili z Nového Zélandu jsme přemýšleli nad tím, že musíme ještě vidět také Austrálii - svobodné cestování je nám hodně blízké, máte k dispozici jen auto + mapu a jedete vstříct dobrodružství při objevování vzdálených míst. Po dlouhé cestě, která trvala 18 hodin jsme přes Dubai přistáli v Perthu, tam jsme si vyzvedli auto a vzhůru do objevování velké Austrálie. Měli jsme ďábelský plán, objet celou Austrálii z Perthu až do Sydney s tím, že si to ještě prodloužíme o zajížďku do centrální části - do Uluru.
Austrálie je opravdu velká a rozmanitá, teď s odstupem můžeme srovnávat jednotlivé australské státy, pouze jsme vynechali jih Austrálie. Asi nejvíc australská je západní a severní část, kde jsou dlouhé suché pláně, nekonečný prostor, krásné prázdné pláže a několik úchvatných Národních parků. Čím více jedete na východ tím je to komerčnější a připadáte si jako kdekoliv u moře v Evropě či Asii. Už jsme také přemýšleli nad tím, zda by jsme se do Austrálie chtěli vrátit, určitě ano, ale s terénním autem a projet místa, která jsou stále ještě hodně opuštěná a cesta k nim bude asi pěkně dobrodružná.
India Kasmir & Ladakh
Další nezapomenutelná cesta vedla opět do Indie, jelikož jsme vyrazili v létě tak jediným možným indickým cílem byly Himaláje. A jelikož máme rádi výzvy, tak jsme naplánovali nelehký okruh přes Amritstar do Kašmíru a jeho hlavního města Srinagaru. No a pak už jen stoupání vysoko do hor až do Zanskar Valley - opuštěné odlehlé buddhistické místo - tady se nám opravdu moc líbilo i přes výškovou nemoc. Ze Zanskaru jsme pak přejeli až do hlavního města Ladakhu do Lehu. Říká se, že tady poznáme pravý Tibet a asi je to pravda - buddhismem to tady žije na každém kroku. Projeli jsme mnoho místních klášterů, kde stále praktikují klasický buddhistický život, i nějaké festivaly a opravdu to v nás zanechalo velké vzpomínky.
Je jasné, že Indie, ale hlavně Buddhismus v nás zanechal hluboké stopy a je celkem jisté, že v těchto končinách nejsme naposledy. Zároveň si přejeme, aby si tato část Světa zachovala co nejdéle svou minimálně turismem ovlivněnou podobu.
Portugal
Důvodem krátkého zastavení v Portugalsku bylo focení pro cestovní kancelář. Letecky přes Lisabon jsem se dostal až do městečka Faro v provincii Algarve - nejjižnější část Portugalska kde je mnoho pláží a tím pádem i hotelových resortů. Ale najdete zde jen komerční hotelové resorty, ale i pěkná starobylá městečka a rybářské vesničky kde se dá docela pěkně fotit. Jsem přesvědčen, že se do Portugalska ještě jednou vrátím a pořádně to tady prozkoumám, myslím, že ideální by to bylo obytňákem - jezdit si všude kde by se nám to líbilo a tam i nějakou dobu zůstat. Stará města. malé původní vesničky na břehu moře, ale i v horách stojí za podrobnější prozkoumávání.
India Rajasthan
Tak a je to tady, dlouho připravová cesta do Indie nabrala jasných rysů. Při přípravě jsme byli hodně opatrní a obezřetní, přeci jenom je Indie zemí, která není pro každého cestovatele a ne všichni se vraceli z Indie spokojeni. Přes mnoho a mnoho cestovatelských diskuzí jsme načetli hodně potřebných informací a pro cestování jsme si vybrali osobního řidiče s autem, který se jmenoval Ajaj - na webu jsme našli jen samou chválu a pozitivní komentáře.
Hned po příletu do Dillí na nás čekal na letišti a tak jsme mohli vyrazit po krásách Rajastanu. Musím říci, že se o nás staral důkladně, věděl, že jsem fotograf a tak nás vozil na zajímavá místa, která byla mnohdy úplně bez turistů, viděli jsme nádherná města Jaisalmér, Jodhpur, Udaipur, Ajmer, Jaipur a i mnoho menších neméně krásných. Byli jsme svědky i několika místních festivalů a na závěr našeho cestování jsme navštívili Taj Mahal a také Varánásí, které nás svou atmosférou a stylem života úlně dostalo.
Krásné putování s velice přátelským a milým Ajejem - Indie se nám vryla pod kůži - už se těšíme na další indická dobrodružství, která plánujeme nejdřív co ti půjde - Indie je neskutečná země!!!
Malaysia - Singapore - Brunei
Kam přes zimu? to byla naše otázka hned po příletu z cesty po Japonsku a že nás ta Asie stálé láká, tak jsme naplánovali cestu kolem Malajsie včetně ostrova Borneo a také krátké zastavení v Singapůru a Brunei. Malajsie je vhodná na cestování půjčeným autem a tak hlavním dopravním prostředkem bylo auto a na větší vzdálenosti jsme využívali populárního místního dopravce Air Asia.
Velice mnoho jsme očekávali od ostrova Borneo, ale byli jsme naopak velice zklamáni, pralesy, které by měly oplývat místní faunou a florou se změnily na plantáže palmového oleje. To jedete a jedete skoro celý den a kolem Vás jsou jen palmy a palmy. Fauna a flora, která na Borneu zbyla je již jen v několika Národních parcích - smutný.
Zastaveníčko v sultanátu Brunei, byl na Borneu příjemným zpestřením a také Singapůr byl velice příjemnou Vánoční zastávkou.
Japan
Japonsko - další země která nás nenechala spát. Zde bylo potřeba trochu více přípravy předem, přeci jenom se zde nadá moc cestovat "na divoko" jako v jiných asijských zemích a vše musí být dopředu připraveno a naplánováno. A tak ještě v Čechách si kupujeme nezbytnou jízdenku na japonské vlaky, které jsou hlavní páteří našeho měsíčního cestování po celém Japonsku.
Po příletu do Tokya se hned přesouváme vlakem do Kyóta, kde naše japonské cestování začíná. V Kiótu jsme chtěli vidět místní festival Gion Macuri a také potkat živou Gejšu. Vlakové spojení po Japonsku opravdu nemá chybu, vše na sebe navazuje, vlaky jezdí rychle a tak naše přesuny po zajímavých místech běží jako po drátku. Vidíme Hiroshimu, cestujeme od jižního ostrova Kjúšú až po severní Hokkaido a po cestě zastavujeme kde se nám líbí.
Celý náš japonský trip ukončujeme v Tokyu a v jeho okolí.
Sri Lanka
Udělali jsme si 14 dní volna a tak jsme přemýšleli kam vyrazit. Jelikož plánujeme v nejbližší době návštěvu Indie, tak jsme si řekli, že musíme nasát trochu té Indie nejdříve na Srí-Lance, abychom pak byli na tu pravou Indii připraveni. Na Srí lance jsme si dopředu naplánovali velký okruh kolem celého ostrova. Po příletu kousek od Colomba jsme si v jednom z místních penzionů zařídili řidiče s autem a hned druhý den vyrazili. Řidič byl i naším průvodcem a tak okruh po vnitrozemí po starých městech se povedl. Následně na to jsme nasedli na vlak a s místními jsme jeli do hor, kde se ve velkém pěstuje známý Cejlonský čaj. Velkým adrenalinem byl pro nás výstup na posvátnou horu Adams Peak - na vrchol chodí opravdu hodně věřících, ale i turistů a já měl velký štěstí že jsem to dal.
Poslední částí našeho Cejlonského tripu bylo putování bylo v přímořských oblastech, místa kde se lidi hodně koupou, je zde také mnoho velkých turistických resortů, ale i přesto se zde dají najít opuštěná a zajímavá místa. Sám jsem zvědav, zda touto cejlonskou cestou jsme připraveni na Indii - to ukáže až náš Indický trip.
New Zealand - Hong Kong
Cestovatelský sen se stává skutečností, nikdy by mě nanapadlo, že vzdálený ostrov Nový Zéland někdy uvidím. A letenku máme v kapse, auto z půjčovny zařízené a můžeme tak na dlouhý let vyrazit. Náš trip zahajujeme v Acklandu, vyzvedáme si z půjčovny menší obytné auto a hned vyrážíme na velký novozelánský okruh. Nejdříve projíždíme východní část severního ostrova a pomalu se přesouváme na jižní ostrov. V plánu máme dojet až na úplný jih do oblasti zvané Fiordland, říká se, že je to jedno z nekrásnějších, ale zároveň nejdeštivějších míst Světa - opravdu krásné je a mi ho navíc viděli za krásného počasí.
Nový Zéland je opravdu vyjímečná země - za celý náš trip což bylo 40 dní jsme neměli žádnou nepříjemnost, viděli jsme krásnou a rozmanitou přírodu, auto nám vydrželo i když jsme s ním najeli cca. 15000 km a zcela souhlasíme co říkají mnozí cestovatelé "život je tak krátký na to, aby jsi stejné místo navštívil dvakrát, s jedinou vyjímkou a tou je Nový Zéland"
Při zpáteční cestě jsme si dali stop-over v Hong-Kongu - krásné moderní město.
China - Tibet
K první velké poznávací cestě jsme si vybrali pořádně velké sousto - naším cílem byla Čína s třešničkou na dortu Tibetem. Nejdříve jsme museli ale dostat víza do Číny - po přečtení několika cestovatelských blogů jsme získali mnoho rad a tak vízum jsme nakonec obdrželi s tím, že jsme se o návštěvě Tibetu nezmínili.
Cestu jsme odstartovali v Pekingu, kde jsme se pár dní zdrželi - zde byla hlavním cílem Čínská zeď, kterou jsme viděli stejně jako celý Peking jen v mlžném oparu. Pak naše cesta vedla již jen vlakem, busem, letadlem a nebo místními taxikáři. Cílem naší cesty z Pekingu bylo město Chengdu, kde jsme chtěli zažádat o permit do Tibetu. Do Chengdu jsme dorazili letecky z města Xi´an, které je známé nádhernou Terracotovou armádou. V Chengdu jsme byli sami překvapeni jak jednoduché je získat v jedné z mnoha cestovek Permit do Tibetu - byli jsme šťastni a čekali na přelet do Lhasy.
Tibet byl opravdu třešničkou na dortu při cestování po Číně - na vlastní oči jsme viděli Potalu, poprvé se setkali s Buddhismem a s lidmi kteří jsou až neskutečně přátelští - jeden místní tibeťan nám byl přidělen jako průvodce (k němu taky 2 tajní) a ten mám na konci pobytu řekl - pokud chcete poznat pravý Tibet jeďtě do Ladakhu!
Turkey
Turecko a opět jen na skok - prodloužený víkend na pomezí Evropy a Asie. Přiletěli jsme do Istanbulu a celý pobyt strávili jen tam - je pravda, že na pořádnou problídku města a okolí by jsme potřebovali mnohem více času. První den jsme se byi podívat na Velkém Bazzaru, který je již jen velkou turistickou atrakcí a stávky přetékají turistickými cetkami. Snažil jsem se najít nějaké odlehlé místo, které by ještě evokovalo staré časy, ale nic jsem nenašel. Další den jsme prošli významné místní mešity do kterých je možné vstoupit i ženám a poseldní den jsme se vydali na prozkoumání městské části Eyüp, která je trochu stranou od centra města, ale určitě stojí za prohlídku.
Turecko jen návštěvou Istanbulu určitě nepoznáte a tak se docela těším, že někdy v budoucnu se do Turecka ještě vrátím a projedu odlehlejší části Turecka, tam kde se ještě žije trochu jako za Osmanské říše.
Mexico
Jen krátké zastavení ve střední Americe, na 10 dní jsem vyrazil do Mexika v rámci účasti na sportovní soutěži. A nenechal jsem si tak ujít krátkou prohlídku těch míst, kde jsem se nacházel. Po příletu do hlavního města Mexico City jsem si zde udělal dvoudenní zastávku abych zkouknul místní - ty nejhlavnější zajímavosti. Jeden den jsem pak věnoval i výletu k velice známému místu Teotihuacan - místo s místní aztéckou historií.
Pak přelet až k hranicím s USA do městečka Hermosillo, zde jsem si půjčil auto a projel docela dramatickou cestu pohořím Sierra Madre a také se jel podívat k moři do populárního přímoského města San Carlos. Myslím, že za těch pár dní jsem v rámci časových možností viděl docela hodně a na cestu přes pohoří Sierra Madre jen tak nezapomenu - bylo to výživné.
Cambodia
Má první cesta s foťákem do Světa, ne že bych před tím nikam necestoval, ale poprvé jsem si uvědomil, že by bylo dobré si své zážitky a pocity na cestách zachovával i na doby kdy už si je určitě nebudu pamatovat. Po zpětném procházení foto glogu či foto tripu si pak celou cestu krásně projdu znova a vzpomenu si na podrobnosti cesty jako kdyby z cesty přijel před týdnem. První cesta vedla přes Thajsko do Kambodži - hlavně jsem se těšil až uvidím na vlastní oči Angkor Wat.