Nový Zéland
Ráj na zemi pro nezávislé cestovatele
HISTORIE
Nikdo přesně neví, kdy se na Novém Zélandu usadili první Maorové. Mohlo to být v průběhu 9. století našeho letopočtu nebo ještě dříve. Prvním Evropanem, který roku 1642 objevil tyto ostrovy, byl holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Další návštěvník z Evropy, kapitán James Cook, sem dorazil až roku 1769.V roce 1840 založili britští osadníci na Severním ostrově město Wellington a Nový Zéland, lukrativní pro Spojené království zejména pro úrodnou půdu a mírné klima, byl prohlášen jako závislé území Nového Jižního Walesu pod britskou ochranou. K tomuto postoupení suverenity ovšem mohlo dojít až po vyjednávání s náčelníky domorodých Maorů, kteří především díky misionářským snahám byli uchráněni před vyhubením. Ve smlouvě z Waitangi z roku 1840 je Maorům, tvořícím 12 % populace, zaručená rasová rovnost, jež je také základem novozélandské národní identity. Hlavní zásluhu na pevném spojení Nového Zélandu s metropolí mají skotští přistěhovalci, kteří byli proti zabírání půdy drobných rolníků velkostatkáři v jejich mateřské zemi, přivedli však jejich novou zem k prosperitě a hrdosti na toto společenství.
Když bylo na Jižním ostrově roku 1861 objeveno zlato, zemi zasáhla vlna osadníků, kteří se tu pokoušeli přijít k nějakému jmění. V 60. letech 19. století se osadníci a Maorové přeli o půdu a došlo k několika krutým válkám, v jejichž důsledku Maorové přišli o mnoho svých práv a území, zděděných po předcích.
Roku 1907 se Nový Zéland stal nezávislým státem, zůstal však vázán silnými politickými a hospodářskými pojítky k Velké Británii. Dne 11. prosince 1931 se stal fakticky nezávislým v rámci Commonwealthu. Později se země více sblížila s Austrálií a dalšími státy jižního Tichomoří. Po období maorských nepokojů v 70. letech dnes znovu ožívá zájem o maorskou kulturu a tradici.
POČASÍ + FAUNA + FLORA
Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Zimy jsou mírné. Převládající západní větry přinášejí celoročně bohaté srážky.
Nový Zéland je domovem mnoha rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě, např. šarlatově kvetoucí pohutukawy a jerlínu se zářivě žlutými kvítky. Velké části Nového Zélandu byly původně porostlé lesem nebo buší. Nyní převládají formy trsnatých trav na bažinatých plochách a pouze čtvrtina území je zalesněna. Stávající lesy jsou složené z vavřínových a jehličnatých stromů, ale místy se vyskytují i palmy a stromovité kapradiny. Na Jižním ostrově jsou převážně pabukové lesy (kromě západního pobřeží).
Stejně unikátní je i zdejší říše zvířat. Jejím nejznámějším představitelem je kivi, velký nelétavý pták Kiwi, i když zde žije ještě několik dalších druhů ptáků, kteří neumějí létat. Na Novém Zélandu se také vyskytuje mnoho endemitů. Před příchodem Evropanů na Novém Zélandu žily dva druhy netopýrů, velké množství hmyzu a ptáků, kteří jsou často nelétaví a několik druhů plazů - gekoni a scinkové. Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž haterii novozélandskou, starodávného plaza podobného ještěrce. Typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky takahe, papoušci kakapo a kea. Nežijí zde žádní hadi.
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Novozélandské království je území, na kterém je hlavou státu britská královna Alžběta II. z titulu královny Nového Zélandu. Království zahrnuje Cookovy ostrovy, Nový Zéland, Niue, Tokelau a sporné území na Antarktidě označované jako Rossova dependence.
Distrikty Nového Zélandu - Novozélandské regiony jsou základním administrativním dělením. Je jich 16.
1 Northland 2 Auckland 3 Waikato 4 Bay of Plenty 5 East Cape 6 Hawke's Bay 7 Taranaki
8 Manawatu-Wanganui 9 Wellington 10 Tasman 11 Nelson 12 Marlborough 13 West Coast
14 Canterbury 15 Otago 16 Southland
Originální název: New Zealand
Užívaný název: Nový Zéland
Rozloha: 268 680 km2
Poloha: 166°-179° v. d. a 34°-47° s. š.
Využití plochy: 9 % orná půda, 50 % pastviny, 28 % lesy, 13 % ostatní
Vodstvo: nejdelší řeka - Waikato (425 km)
Klima: subtropický pás, mírný pás
Biota: subtropická biota, stepi
Reliéf: nejvyšší bod - Mount Cook (3 764 m)
Hlavní město: Wellington
Správní členění: 16 regionů
Vyhlášení nezávislosti: 1907
Forma vlády: parlamentní
Hlava státu (2009): ELIZABETH II
Státní zřízení: konstituční monarchie, člen Commonwealthu
Počet obyvatel : 4 213 418
Hustota zalidnění: 15,7 ob/km2
Náboženství: anglikáni 21 %, presbyteriáni 16 %, katolíci 15 %, bez vyznání 20 %
Střední délka života - muži: 78,43 let
Střední délka života - ženy: 82,39 let
Gramotnost: 99 %
Urbanizace: 87 %
Národnostní složení: Anglonovozélanďané 75 %, Maourové 10 %
Zajímavá místa, které by jste neměli vynechat
Nový Zéland je rájem pro nezávislé cestovatele, ideální dobou pro návštěvu je zimní období (od prosince do března) a nejjednodušším způsobem jak celý NZ procestovat je půjčit si auto (nebo karavan) případně si auto koupit a na konci cesty opětovně prodat (toto doporučujeme pro delší dobu dobytu).
Pro fotografa je asi skoro každé místo na NZ zajímavé a tak se podívejte na naší fotogalerii, kde najdete seznam všech míst která jsme navštívili a také trochu zdokumentovali - snad najdete inspiraci pro Vaše cestování. Pokud máte zájem prožít podobnou cestu a itinerář se Vám líbí, tak nás kontaktujte jsme připraveni Vám pomoci. Případně také nabízíme kompletní průvodcovské služby a tak celou cestu za Vás připravíme, zrealizujeme a níže uvedená místa bez jakýchkoliv starostí navštívíte.
- Coromandel
- Rotorua
- Mt. Taranaki
- Wellington
- Abel Tasman
- Hokitika
- Westland
- Glenorchy
- Fiordland
- Lake Marian
- Key Summit
- Catlins Coast
- Dunedin
- Lake Tekapo
- Christchurch
- Peninsula
- Molesworth
- Okiwi Bay
- Queen Charlotte
- Picton
- Cape Palliser
- Napier
- Tongariro NP
- Hells Gate
- Mt. Maunganui
- Matamata - Hobbiton
- Dargaville - Kauri forest
- Cape Reinga
- Waipu Cove
- Puhoi
- Auckland
Internetové stránky, které by se mohly někdy hodit
- MZV - info Nový Zéland
- Počasí na Novém Zélandu
- Wikipedia - info Nový Zéland
- Aotearoa - informace o NZ v češtině
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora - Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.